Ημερίδα στους αρχαιολογικούς χώρους της Νότιας Πιερίας

Σε συνέχεια του πλαισίου συνεργασίας που έχουν αναπτύξει το ΚΠΕ Ανατ. Ολύμπου και οι σχολικοί σύμβουλοι φιλολόγων Πιερίας συνδιοργανώνουν και προγραμματίζουν ημερίδα το Σάββατο 28 Μαΐου 2011 από ώρα 9:00 π.μ. έως τις 15:00 στους αρχαιολογικούς χώρους της Νότιας Πιερίας . ΦΩΤΟγραφίες

Οι Σχολικοί Σύμβουλοι Φιλολόγων Νομού Πιερίας Τζιώκα Πηνελόπη και Κουντουρά Νικολίνα σε συνεργασία με τη Δευτεροβάθμια Διεύθυνση Νομού Πιερίας, την ΚΖ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων Πιερίας και το ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου επιχειρούν την υλοποίηση εκπαιδευτικής καινοτομίας που αφορά ημερήσια εξωσχολική, διαθεματική διδασκαλία μαθητών Γυμνασίων και Λυκείων στους αρχαιολογικούς χώρους της Πιερίας.

Στο πλαίσιο της υλοποίησης της καινοτομίας αυτής οι σχολικές σύμβουλοι πραγματοποιούν σεμινάρια-επισκέψεις για τους καθηγητές στους αρχαιολογικούς χώρους σε συνεργασία με το ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου, καθώς προβλέπονται τα ίδια μαθήματα και για τους μαθητές περιοχών εκτός Πιερίας οι οποίοι φιλοξενούνται από το ΚΠΕ.

Με διάθεση επέκτασης της δράσης αυτής σε όλους τους προσβάσιμους αρχαιολογικούς χώρους της Πιερίας, το Νοέμβριο του 2010 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική επίσκεψη-σεμινάριο για τους φιλολόγους του νομού στους αρχαιολογικούς χώρους της Βόρειας Πιερίας και συγκεκριμένα στις Λουλουδιές, την Αρχαία Πύδνα και το Επισκοπικό, το Μακρύγιαλο και το χώρο προστασίας των ευρημάτων. Η πρώην έφορος και ειδική στα ευρήματα της περιοχής κ. Μαρκή έκανε την παρουσίαση. Σε συνέχεια αυτής της δράσης στις 19/3/2011 ο κ. Τζιφόπουλος, καθηγητής κλασικής φιλολογίας-επιγραφολόγος κατόπιν προσκλήσεώς μας προγραμματίστηκε να δείξει στους φιλολόγους πώς γράφουμε ιστορία από τις επιγραφές.

Στην ίδια κατεύθυνση κινείται και η προγραμματισμένη για το Σάββατο 28 Μα?ου εκπαιδευτική επίσκεψη-σεμινάριο στους αρχαιολογικούς χώρους της Νότιας Πιερίας και ειδικότερα τα αρχαία Λείβηθρα, πόλη του Ορφέα, το Κάστρο του Πλαταμώνα, τα αρχαιολογικά ευρήματα της περιοχής και τον προστατευόμενο και διατηρητέο οικισμό του Παλαιού Παντελεήμονα στον Κάτω Όλυμπο. Την επιστημονική ευθύνη της επίσκεψης έχουν ο κ. Πάρις Παπαγεωργίου, φιλόλογος - δρ αρχαιολογίας και κ. Γιάννης Κυραηλίδης φιλόλογος-αρχαιολόγος. Έτσι ολοκληρώνεται ένας κύκλος μαθημάτων για την ιστορία της Πιερίας και την ελληνική ιστορία σε συνδυασμό  με την περιβαλλοντική εκπαίδευση για τους καθηγητές και τους μαθητές του νομού.

Η πρόσκληση απευθύνεται στους φιλολόγους αλλά και σε κάθε συνάδελφο που ενδιαφέρεται για το θέμα.

Η δράση εντάσσεται στα προγράμματα δια βίου εκπαίδευσης (τυπικής, μη-τυπικής και άτυπης). Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ανατολικού Ολύμπου θα αναλάβει τα έξοδα γεύματος  και μετακίνησης των συμμετεχόντων με λεωφορείο το οποίο θα ξεκινήσει από το Αιγίνιο στις 8:10' π.μ., θα περάσει από την  κεντρική πλατεία Κατερίνης στις 8:30', από το Λιτόχωρο στις 8:50 και θα συνεχίσει στα Λείβηθρα, στο Κάστρο Πλαταμώνα, στο αρχαιολογικό μουσείο του Πλαταμώνα και θα ολοκληρώσει τη διαδρομή στον οικισμό του Π. Παντελήμονα.

Υπολογίζεται ότι οι συμμετέχοντες θα είναι περίπου 50 και θα έχουν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν τη συνάντηση και έως 10 μέλη της τοπικής κοινωνίας.