Κάθε νέα σχολική χρονιά η Παιδαγωγική Ομάδα του Κέντρου αποφασίζει ποια εκπαιδευτικά προγράμματα θα υλοποιηθούν τόσο κατά το 1ο τρίμηνο (Οκτώβριο-Δεκέμβριο) όσο και κατά το επόμενο 6μηνο (Ιανουαρίου - Ιουνίου).

Γενικά εννέα (9) είναι τα ημερήσια προγράμματα που έχουν αναπτυχθεί και υλοποιούνται. Αυτά είναι τα ακόλουθα:

1. «Στα μονοπάτια του Ολύμπου»

Το πρόγραμμα προσεγγίζει την έννοια, την ουσία και την εικόνα του δασικού οικοσυστήματος και των προβλημάτων του. Μέσα από το πρόγραμμα αυτό οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να διερευνήσουν τον πολυλειτουργικό χαρακτήρα του δασικού οικοσυστήματος του Κάτω Ολύμπου.

1ο μονοπάτι: ΚΠΕ - Ρέμα «Τρανός Λάκκος»

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των βαθμίδων και σε μαθητές Ειδικών Σχολείων.

2ο μονοπάτι: Παλιός Παντελεήμονας - Παλιοί Πόροι

Απευθύνεται σε μαθητές της Ε΄& ΣΤ΄ Δημοτικού -Γυμνασίου -Λυκείου.

Τετράδιο του Δάσους

2. «Στα μονοπάτια του Ολύμπου και των Πιερίων»

Οι στόχοι του προγράμματος είναι οι ίδιοι με τους στόχους του προγράμματος  «Στα μονοπάτια του Ολύμπου» (προγρ. 1). Στο συγκεκριμένο πρόγραμμα οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να διερευνήσουν τον πολυλειτουργικό χαρακτήρα του δασικού οικοσυστήματος του κυρίως όγκου του Ολύμπου και των Πιερίων Ορέων πεζοπορώντας σε δύο προτεινόμενα μονοπάτια:

1ο μονοπάτι : «Μονοπάτι της Αγάπης» - Άνω Μηλιά, Πιέρια Όρη
Απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου - Γυμνασίου - Γ,Δ,Ε,ΣΤ Δημοτικού

2ο μονοπάτι : «Μονοπάτι Μάνας» -  Θέση Σταυρός, Όλυμπος
Απευθύνεται σε μαθητές Γυμνασίου - Λυκείου.

Τετράδιο του Δάσους

3. «Πορεία στο χρόνο: Ιστορία και περιβάλλον στο κάστρο του Πλαταμώνα»

Το πρόγραμμα αυτό ασχολείται με το ιστορικό και φυσικό περιβάλλον της περιοχής και τη μεταξύ τους σχέση αλληλεπίδρασης μέσα από τη μελέτη του Κάστρου του Πλαταμώνα που δεσπόζει στην ευρύτερη περιοχή του ΚΠΕ.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης και Ειδικών Σχολείων

Τετράδιο του Κάστρου του Πλαταμώνα

4. «Είμαστε αυτό που χτίζουμε, χτίζουμε αυτό που είμαστε»

Το πρόγραμμα υλοποιείται στα σοκάκια του παραδοσιακού οικισμού του Παλιού Παντελεήμονα.

Απευθύνεται σε μαθητές όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης και Ειδικών Σχολείων

Στόχοι Προγράμματος

Ενδεικτικό Πρόγραμμα

Τετράδιο Προγράμματος «Είμαστε αυτό που χτίζουμε, χτίζουμε αυτό που είμαστε»

5. «Ένας Γλάρος ταξιδεύει στις ακτές της Πιερίας»

Το πρόγραμμα υλοποιείται ή στο Λιμάνι του Πλαταμώνα ή στο Λιμάνι της Παραλίας καθώς και στις γύρω παράκτιες περιοχές.

Απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείου και Δημοτικού.

Ενδεικτικό Πρόγραμμα

6. «Παρέα με την κυρία ΜΕΑ»

Το πρόγραμμα αυτό έχει ως θέμα τον καταναλωτισμό και την ανακύκλωση και υλοποιείται ή στο κτήριο του Κέντρου στον Παλιό Παντελεήμονα ή στις σχολικές μονάδες.

Απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείου και Δημοτικού.

Τετράδιο κυρίας Μ.Ε.Α

Το τραγούδι της "κυρίας Μ.Ε.Α." , Σύνθεση: Μπάμπης Ναβροζίδης (μουσικός - Δ/ντής Δημοτικού Ωδείου Κατερίνης), Στίχοι: Μαρία Στάθη (εκπαιδευτικός - μέλος παιδαγωγικής ομάδας ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου), Πιάνο: Σάββας Παυλίδης (μουσικός - καθηγητής πιάνου Μουσικού Σχολείου Κατερίνης). Τραγουδά η χορωδία του Γ2 τμήματος του Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου Κατερίνης (σχολ.έτος2014-2015). Διδασκαλία Χορωδίας: Σάββας Παυλίδης.

7. «Οικο-ποιήματα»

Το πρόγραμμα υλοποιείται στο κτήριο του ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου, στον Π. Παντελεήμονα ή στις σχολικές μονάδες. Είναι βιωματικό στο μεγαλύτερο μέρος του.

Στόχος του προγράμματος είναι οι συμμετέχοντες να αντιληφθούν τη δυνατότητα του σύγχρονου ανθρώπου να παράγει προϊόντα που δεν επιβαρύνουν το φυσικό περιβάλλον, να παράγουν οι ίδιοι τέτοια προϊόντα αξιοποιώντας την πείρα της παραδοσιακής κοινωνίας και τη σύγχρονη γνώση, να μυηθούν εντέλει σε ένα πιο αυτάρκη και λιτό τρόπο ζωής.

Περιλαμβάνει τις εξής υποενότητες:

·        Παρασκευή και χρήση οικολογικών καθαριστικών και οικολογικών καλλυντικών

·        Επεξεργασία μαλλιού : Το παράδειγμα της τσόχας

·        Βαφή νημάτων και υφασμάτων με φυσικές βαφές. Ας δημιουργήσουμε!

·        Μεσογειακή διατροφή

·        Βότανα και αρωματικά φυτά: η θεραπευτική δύναμη της φύσης στον κήπο μας.

Απευθύνεται Β', Γ', Δ', Ε', ΣΤ' Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου και Ειδικών Σχολείων.

Ενδεικτικό Πρόγραμμα

8. «Μύθος και Φύση στον αρχαιολογικό χώρο των Λειβήθρων»

Σε αυτό το πρόγραμμα οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα να γνωρίσουν έναν από τους αρχαιολογικούς χώρους της Πιερίας, άγνωστο για τους περισσότερους, τα Λείβηθρα.

Απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικού - Γυμνασίου και Ειδικών Σχολείων.

Στόχοι του προγράμματος

Ενδεικτικό Πρόγραμμα

9. «Ενιπέας το φαράγγι του μύθου και της ζωής»:

Χώρος υλοποίησης του συγκεκριμένου προγράμματος είναι το τμήμα του Φαραγγιού του Ενιπέα από τα Πριόνια έως τη Π. Μ. Αγίου Διονυσίου, που αποτελεί και τμήμα του μονοπατιού Ε4

Απευθύνεται σε μαθητές Ε',ΣΤ' Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου.

Στόχοι Προγράμματος

Ενδεικτικό Πρόγραμμα

Τα δύο (2) πολυήμερα προγράμματα που αναπτύχθηκαν και υλοποιούνται είναι τα ακόλουθα:

10. «Περιπλάνηση στη σκιά του Ολύμπου»

Αποτελεί ένα από τα δύο πολυήμερα προγράμματα του ΚΠΕ Αν. Ολύμπου και έχει διάρκεια 2 ή 3 ημέρες. Είναι συνδυασμός των ημερησίων προγραμμάτων με τους ανάλογους στόχους. Η επιλογή των προγραμμάτων του ΚΠΕ καθορίζεται από τη συνάφεια του προγράμματος που υλοποιείται στο σχολείο με τα προγράμματα του ΚΠΕ.

Τετράδιο Δάσους

11. «Στα μονοπάτια του Ολύμπου και των Πιερίων»

Αποτελεί ένα από τα δύο πολυήμερα προγράμματα του ΚΠΕ Αν. Ολύμπου και έχει διάρκεια 2 ή 3 ημέρες.  Πρόκειται για ένα πολυήμερο πρόγραμμα στη διάρκεια του οποίου η  διαμονή των σχολικών μονάδων γίνεται σε ορειβατικά καταφύγια του Ολύμπου και των Πιερίων. Οι στόχοι του προγράμματος είναι οι ίδιοι με τους στόχους του προγράμματος  «Στα μονοπάτια του Ολύμπου» (προγρ. 1 & 2). Επιπλέον το πρόγραμμα αυτό έχει ως στόχο να γνωρίσουν οι μαθητές μια εναλλακτική μορφή διαβίωσης και δραστηριοτήτων στη φύση.

Ενδεικτικό Πρόγραμμα

Τα πολυήμερα απευθύνονται σε μαθητές Ε',ΣΤ' Δημοτικού - Γυμνασίου - Λυκείου.