Έχουμε 5 επισκέπτες συνδεδεμένους

μελέτη κατασκευή
SiteGround web hosting web @rt

Εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σχολικές μονάδες της Α/θμιας Εκπ/σης Πιερίας

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (ΚΠΕ) Ανατολικού Ολύμπου με αφορμή τη γενική κινητοποίηση της παγκόσμιας κοινότητας για την Κλιματική Αλλαγή και τις επιπτώσεις της στον Πλανήτη πρόκειται να πραγματοποιήσει εκπαιδευτικές επισκέψεις σε σχολικές μονάδες της Α/ θμιας Πιερίας με θέμα «Η διατροφή μας και η κλιματική αλλαγή». Στόχος των επισκέψεων είναι οι μαθητές να κατανοήσουν τον όρο «οικολογικό αποτύπωμα της διατροφής», να γνωρίσουν τη μεσογειακή διατροφή ως οικολογική διατροφή και να συνειδητοποιήσουν ότι οι διατροφικές μας συνήθειες έχουν επιπτώσεις στο κλίμα του πλανήτη.

Αίτηση

Η Π.Ο. ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΣΑΣ ΕΥΧΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ 2020
" ΚΑΛΗ & ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ"

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Τα προγράμματα που θα υλοποιηθούν κατά το χρονικό διάστημα Ιανουαρίου - Ιουνίου 2020

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Η εγκύκλιος για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων για το σχολικό έτος 2019-2020

PDF  | Εκτύπωση |  E-mail

Θέμα : «Κοινοποίηση των προς έγκριση εκπαιδευτικών επισκέψεων μαθητικών ομάδων σε προγράμματα του ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου από τον Οκτώβριο του 2019 έως το Δεκέμβριο 2019».

Σας κοινοποιούμε τον πίνακα προς έγκριση  με τις μαθητικές ομάδες που αιτείται να δεχτεί το ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου από τον Οκτώβριο (21/10) έως τον Δεκέμβριο (11/12) του 2019 στα εκπαιδευτικά προγράμματά του.

Πίνακας Σχολείων προς Έγκριση

Έγκριση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Σας προσκαλούμε στην «10η Καστανογιορτή» που θα πραγματοποιηθεί στην Πλατεία του Παλιού Παντελεήμονα Πιερίας την Κυριακή 13/10/2019 στις 10.30 π.μ..

Η Καστανογιορτή διοργανώνεται στο πλαίσιο της παγκόσμιας ημέρας Διατροφής (16/10) από το Κ.Π.Ε. Ανατολικού Ολύμπου, την Κοιν. Σ. Επ. Παλιού Παντελεήμονα, τον Εξωραϊστικό Εκπολιτιστικό Σύλλογο Νέου Παντελεήμονα, τους Κατοίκους και τους Επαγγελματίες του Νέου και Παλιού Παντελεήμονα και το Δημοτικό Σχολείο Ν. Παντελεήμονα με την υποστήριξη του Δήμου Δίου- Ολύμπου.

Μέσα από αυτή τη γιορτή επιθυμούμε η ευρύτερη περιοχή της Πιερίας (και όχι μόνο):

1. να γνωρίσει την καστανιά, τα προϊόντα της και τις ασθένειες που την απειλούν,

2. να ενημερωθεί για τη διατροφική αξία του κάστανου μέσα από την ανάδειξή του ως τοπικό προϊόν και

3. να αναδειχθούν οι διαφορετικές του χρήσεις.

Δελτίο Τύπου

Αφίσα