Ημερίδα για τις Σχολικές Δραστηριότητες Α/θμιας Πιερίας

Το ΚΠΕ Ανατ. Ολύμπου και οι Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων της Α/θμιας Εκπ/σης Πιερίας, με την παιδαγωγική υποστήριξη των Σχολικών Συμβούλων και της Συμβούλου Προσχολικής Αγωγής του νομού μας, προγραμματίζουν τη διοργάνωση Επιμορφωτικής Ημερίδας για 40 εκπαιδευτικούς (δασκάλους, νηπιαγωγούς, ειδικοτήτων), που υλοποιούν Προγράμματα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης, Αγωγής Υγείας και Πολιτιστικών Θεμάτων στα δημοτικά σχολεία και νηπιαγωγεία του νομού μας την τρέχουσα σχολική χρονιά.

Η Ημερίδα θα υλοποιηθεί στο 12ο Δημοτικό Σχολείο Κατερίνης, την Παρασκευή το απόγευμα της 11ης Μαρτίου 2011 (16.30΄ έως 21.00΄). Θα περιλαμβάνει 2 κύκλους Βιωματικών Εργαστηρίων (εφαρμογές εκπαιδευτικών μεθόδων και τεχνικών στο πλαίσιο υλοποίησης προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων).

Το πρόγραμμα της Ημερίδας έχει ως εξής:

16.30 ? 16.45: Προσέλευση ? Παραλαβή φακέλων

16.45 ? 17.00: Στοχοθεσία ? Περιεχόμενο ημερίδας

17.00 ? 18.30: Παράλληλα βιωματικά εργαστήρια (Α΄ κύκλος)

Α΄ ΟΜΑΔΑ: «Η χρήση των σατιρικών σκίτσων στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Το φαινόμενο του Θερμοκηπίου». Εισηγητής - Συντονιστής: Μανωλάς Ευάγγελος, Επίκουρος Καθηγητής (Τμήμα Δασολογίας & Διαχείρισης Περιβάλλοντος & Φυσικών Πόρων - Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης).

Β΄ ΟΜΑΔΑ: «Δραματική Τέχνη στην Εκπαίδευση». Εισηγήτρια ? Συντονίστρια: Δρ Περδικάρη Σοφία, Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ανατολικής Αττικής.

18.30 ? 19.00: Διάλειμμα

19.00 ? 20.30: Παράλληλα βιωματικά εργαστήρια (Β΄ κύκλος)

Α΄ ΟΜΑΔΑ: «Δραματική Τέχνη στην Εκπαίδευση». Εισηγήτρια ? Συντονίστρια: Δρ Περδικάρη Σοφία, Υπεύθυνη Π.Ε. Α/θμιας Εκπ/σης Ανατολικής Αττικής.

Β΄ ΟΜΑΔΑ: «Η χρήση των σατιρικών σκίτσων στην Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Το φαινόμενο του Θερμοκηπίου». Εισηγητής - Συντονιστής: Μανωλάς Ευάγγελος, Επίκουρος Καθηγητής (Τμήμα Δασολογίας & Διαχείρισης Περιβάλλοντος & Φυσικών Πόρων - Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο Θράκης).

20.15 ? 20.45: Συζήτηση στην ολομέλεια ? Αξιολόγηση Ημερίδας - Κλείσιμο