Πώς γράφουμε ιστορία διαβάζοντας αρχαίες επιγραφές

Το ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου και οι σχολικοί σύμβουλοι φιλολόγων Πιερίας σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε το σεμινάριο που συνδιοργανώνουν με θέμα «Πώς γράφουμε ιστορία διαβάζοντας αρχαίες επιγραφές».Την επιστημονική ευθύνη του σεμιναρίου έχει ο κ. Πάρις Παπαγεωργίου φιλόλογος-Δρ. αρχαιολογίας και την παρουσίαση του θέματος θα κάνει ο κ. Γιάννης Τζιφόπουλος καθηγητής κλασικής Φιλολογίας-επιγραφολόγος στο ΑΠΘ. Το σεμινάριο θα γίνει το Σάββατο 19 Μαρτίου 2011 και ώρα 9:00, στο Μακρύγιαλο, στο χώρο προστασίας και συντήρησης των αρχαιολογικών ευρημάτων της βόρειας Πιερίας. Θα ακολουθήσει επίσκεψη στον αρχαιολογικό χώρο της παλαιάς Μεθώνης. Η πρόσκληση απευθύνεται στους φιλολόγους αλλά και σε κάθε συνάδελφο που ενδιαφέρεται για το θέμα.

Παρακαλούμε να δηλώσετε συμμετοχή στη γραμματεία του γραφείου των σχολικών συμβούλων έως την Τετάρτη 16 Μαρτίου, ώστε να αντιμετωπιστούν εγκαίρως τα πρακτικά ζητήματα της διεξαγωγής του σεμιναρίου.